Před dvěma lety jen spáleniště na prach, dnes obdiv k tomu, co příroda dokáže. Jak se změnilo České Švýcarsko po požáru?

Délka: 16min 22s

„Příroda bere, příroda dává. Teď je tady v situaci restartu, na oheň je po tisíce let zvyklá, vidíme tu něco, co jinde nemůžeme - nejmladší přirozeně vzniklý lesní porost v Česku, to je unikát,“ říká mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov. „My nepěstujeme les, ale chráníme přírodu, cítím velký obdiv, co příroda dokáže, a s jakou rychlostí,“ říká Ivana Marková, botanička z Národního parku České Švýcarsko.


Tato trasa s Turistikou beze stop vede právě do útrob parku, které nejvíce zasáhl požár. Sledujeme na ní, jak se příroda obnovuje a zelená. 


Na trase ale zažijete i jiný unikát - rozhlednu Růženka u obce Růžová, odkud doporučujeme vyrazit na cestu. Setkáváme se tam s místním průvodcem. „Ukazuji turistům nejen místní krásy, kterých je tu spousta, ale dokážu je také propojit s regionálními produkty, lidmi a kulturou - a to je to, co by návštěvníka mělo zajímat,“ říká. Po válce kvůli odsunu Němců šel turismus velmi dolů, bouraly se domy i celé vesnice. „Rozhodně se v Českém Švýcarsku nenudíme,“ dodává průvodce Aleš Kubica. 



Informace o trase:


ČESKÉ ŠVÝCARSKO JINAK

Vzdálenost: 11,5 km

kraj: Ústecký 

Výškový profil: nahoru 274 m, dolů 430 m

nevhodné pro kočárky

Hlavní lákadla: Vyhlídková věž Růženka, zaniklé obce, Hřensko

Odkaz na trasu: https://mapy.cz/s/nufugacego 

Parner: E.ON

#komercnispoluprace #turistikabezestop