Žaloba kvůli summitu je od prezidenta odvážná. Vláda mu upírá jeho pravomoci, nemůže ho přece úplně vymazat, říká Antoš
„Může to být jedno z nejvýznamnějších rozhodnutí Ústavního soudu, ale může být taky úplně banální. Otázek nad tím visí spousta. To, že vláda občas prezidenta někam pustí, ale nemění na té věci vůbec nic,” říká ústavní právník Marek Antoš ke kompetenční žalobě podané prezidentem kvůli sporu o účast na summitu NATO. „Když se řešil spor kolem jmenování Filipa Turka, tak jsem zastával a stále zastávám názor, že prezident byl povinen návrhu premiéra vyhovět. Ale to není něco, co by měl Ústavní soud zohledňovat - že když si někdo počínal protiústavně, tak to dovolíme i někomu jinému.”